Még mindig csak a testzsírral küzdesz?! Pedig az izomépítés ugyanolyan fontos, mind alakformálás, mind egészségügyi szempontból! Már többször írtam erről a témáról, például, hogy a koplalás pont az izomveszteség miatt veszélyes vagy hogy nem is a kilók számítanak, hanem a testösszetétel…
Az erősítés tehát igenis fontos (és nem, nem leszel tőle “túl izmos” 🙂 ) akár “csak fogyni szeretnénk”, akár kifejezetten tömeget növelni, akár csak fittebb állapotba kerülni, akár valami komolyabb betegséggel megküzdeni: az első lépés legyen az izomfejlesztés! (Az InBody testösszetétel méréssel pedig nyomon követheted annak alakulását!)
1. A megfelelő izomzattal a TÚLYSÚLY ellen:
Míg 10 éve a fogyni vágyónak azt tanácsolták, hogy diétázzon és “elsősorban kardiózzon” , addig ma már tudjuk, hogy az erősítés, izomépítés ugyanolyan fontos része a fogyásnak! A nagyobb izomzat ugyanis több kalóriát képes elégetni, vagyis minél erősebbek vagyunk, annál gyorsabban fogyunk egyrészt – másrészt pedig garantálhatjuk magunknak, hogy a későbbiekben elkerüljük a visszahízást (=jojóeffektust)
2. A megfelelő izomzattal a BETEGSÉGEK ellen:
a gyógyulási folyamatokhoz a szervezet rengeteg fehérjét használ fel. Azt viszont tudjuk, hogy a fehérjebevitelünk, az étkezések szintjén, elég alacsony. Akkor vajon honnan nyer a szervezet fehérjét? Az izomzatból. Az izomzatunk ugyanis elsőszámú fehérjeraktár is egyben, amihez a szervezet előszeretettel nyúl, ha “kintről” nem kap proteint. Orvosok megfigyelték, hogy égési sérülést elszenvedő betegek a gyógyuláshoz 4 g/ttkg fehérje bevitelt, vagy napi 4x-i fehérje bevitelt igényeltek a gyógyulási folyamat során, és a rákos betegeknél is ugyanez a tendecia volt megfigyelhető! Akik több fehérjét kaptak, gyorsabban gyógyultak. Hozzá kell itt tenni, hogy az immunrendszer és vázizomzatközt is szoros kapcsolatot figyeltek meg a kutatók: az izomzatban erősebb egyének egyértelműen jobb immunrendszerrel rendelkeznek!
3. A megfelelő izomzattal az ERŐS CSONTOZATÉRT: A kor előrehaladtával nők és férfiak is nagyobb találkozhatnak a csontritkulás problémájával (a nők köztudottan nagybb eséllyel, viszont hiba lenne azt gondolni, hogy a férfiak védettek ezügyben!) A M.I.O.S kutatói kijelentették, hogy a csontritkulás és az ebből fakadó törékenység egyértelműen összefüggésben van az izomzattal – illetve hogy a folyamat megelőzhető vagy lassítható súlyzós edzsek végzésével.
4. Megfelelő izomzattal az INZULINREZISZTENCIA ellen: A megfelelő izomzat kialakításával és zsír-százalék alacsonyan tartásával megelőzhető az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabétesz. Egy 6 éves, 13.000 embert vizsgáló kutatás összefüggést talált a vázizomzat és az inzulinrezisztencia kialakulása között (UCLA School), sőt, kijelentették, hogy erősítő edzésekkel és fokozott fehérje bevitellel a folyamat vissza is fordítható!
Talán a fenti tények ismeretében újragondolhatjuk az edzéssel és tudatos étkezéssel való kapcsolatunkat! Pláne azok, akik pont a betegségüket használták fel kifogásként – pl. “Nem én tehetek a túlsúlyomról, mert inzulinrezisztens vagyok!” (Egyébként itt megjegyzem, hogy ezek ez a betegség sem magától alakul ám ki…)
Az biztos, hogy nem hiába kapták fel annyira manapság nők és férfiak egyaránt a súlyzós és már erősítő edzéseket (crossfit, kettlebell, TRX) – a tudomány jelen álllása szerint ugyanis az izomépítés egyáltalán nem csak az alakunkról szól! 🙂
Kíváncsi vagy, hogy a Te izomtömeged rendben van-e vagy hogy milyen testösszetétellel rendelkezel? (izomzat, víz, zsír, ásványi anyagok stb.) Profi testanalizálás itt: www.facebook.com/inbodyhungary
Szeretnél valamit tenni, hogy erősebb és fittebb légy? Több fehérjét vinnél be? Úgy amblokk életmódot váltanál? Nézelődj a honlapomon itt: www.holisztikusfitnesz.hu
Szép napot! 🙂
Blanka
Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)
Szép napot Neked: Blanka
Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: