Hogyan kéne kinéznie egy nőnek, aki sportol?
A hiba a mondatban a “kéne“. És a mögötte húzódó elvárások. Mert sehogyan sem kéne. Csak sportolni kéne, figyelni kell önmagunkra, mértéket tartani és élvezni az életet. Ennyi lehet a kéne-kategória, de ezek is csak magunkkal szemben támasztott elvárások legyenek, ne pedig a mások elvárásai. Nincs olyan szabály, hogy egy fitt nőnek xy paramétereknek kell megfelelnie külsőleg. Pedig úgy látszik az elvárások még a profi sportolókat is összezavarják. Erről ír Jamie Hagiya, CF sportoló:
“Szeretnék leírni valamit, amin mostanában elég sokat gondolkodom. Nehéz erről beszélnem, hiszen régóta problémám van a testemmel. Nem úgy néz ki, mint a többi női Crrossfit versenyzőé… kockás has… nulla zsír. Bárcsak úgy néznék ki… de valamit be kell látnom. Vért izzadok a teremben minden nap. Általában tisztán étkezem, de ember vagyok. Néha én is megkívánom az édességet. Életem legjobb formájában vagyok, még sincs 6 kocka a hasamon. Igazából még a négytől is nagyon távol vagyok… 🙂 Ennek egy része genetika. Másrészt ehetnék kevesebb kalóriát, hogy úgy nézzek ki, mint bárki más. A lényeg az, hogy ennem kell ahhoz, hogy teljesíteni tudjak. Nem aggódhatok azon, hogy úgy nézzek ki, mint a többi Crossfit atléta. Mert a kockás hastól nem leszel jobb sportoló. Szóval, ha valaki azt gondolja, hogy így vagy úgy kell kinézni ahhoz, hogy Crossfit sportoló legyen…( vagy bármilyen sportot űzzön)… hát nem! Haladj tovább az úton és ne felejts el önmagad lenni!” – írta Jamie Hagiya, Crossfit Sportoló a Facebook-oldalán. (Én a magyar fordítást a FitnessJunkie oldalról vettem át.)
Sokan jönnek el hozzánk is úgy személyi edzésre, hogy elhozzák magukkal egy híres fitnessmodell képét és azt kérdezik, heti hány edzés és milyen diéta kell, hogy ez az alak meglegyen mondjuk 1 év múlva? Abba bele sem megyek, hogy egy kezdő edzésterv és életmódváltás fényévekre van egy bajnokétól… Tegyük fel, hogy az illető valóban beleveti magát az új életbe és mindent megtesz az új alakért. Akkor is ott van a gentika és hozott dolgok (arányok, izmok formája, raktározás módja stb.) és persze a kérdés: valóban mindent alá akarok rendelni a célnak, hogy 6 kockám legyen? Nem mindegy, hogy maga az edzés egy eszköz valamihez (eredmények eléréséhez, vagy egy minőségibb élethez) vagy maga a cél! Erről az Élhető fitnesz c. cikkben írok. A sport lényege NEM a tökéletes külső, hanem hogy megéljük és magunkévá tegyük mindazt, amit a sport ad (kitartás, fegyelem, flow, elmélyülés, önszeretet, és sorolhatnám.) Ha mindezek mellé feszes formák társulnak, azzal ersze nincs gond, de ismerjük fel a sorrendiséget, és ne az eszközt tegyük meg célnak.
Ja, és ne felejtsük el, hogy az új őrület amúgy sem a kockahas, hanem a “gömbölyűen fitt”-mozgalom, ahol a lányok nőies mégis fitt vonalakkal rendelkeznek, normál testzsír-százalékkal, és megfelelő izomszázalékkal (ne felejtsük el, hogy ezek a paraméterek ma már mérhetőek tehát nem kell “találgatni” vagy ránézésre megmondani, ki a fitt, erős, egészséges… 🙂
Hajrá mindenkinek az edzéshez, és ahhoz, hogy merjünk Önmagunk lenni! Mert a Teljes Önvalónk nem merül ki 6 kocka meg(nem)létében 🙂
Blanka
Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot vagy egy megosztást! Ha több hasonló motivációra vágysz, iratkozz fel a hírlevelemre vagy töltsd le az ingyenes anyagokat!
Ha a testanalizálás témája érdekel, nézz át ide!
Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)
Szép napot Neked: Blanka
Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: