Ebben a bejegyzésben átfogóan, nagyvonalakban szeretném összefoglalni azokat a tudnivalókat, amik a nők és a sport kapcsolatát speciálissá teszik. Remélem, hogy elolvasásával kicsit megerősödik bennünk a mozgás iránti vágy és megértünk bizonyos összefüggéseket! Ugyebár a legtöbb nő számára a „sportolás” szó egyet jelent a fogyással, alakformálással, az idomok feszesítésével. Pedig az edzéseknek számos más, legalább ilyen fontos előnyös hatását ismerjük!
1. A csontrendszerre való hatás
A nők csontozata vékonyabb, könnyebben sérül, és köztudott, hogy nagyobb a csontritkulásra való hajlam a menstruáció elmaradása után. A mozgással való terheléssel és helyes étkezéssel azonban erősíthető a csontozat, mert miután a csontok hosszirányban már nem nőnek, a szerkezetük még változtatható!
2. A menstruáció és a sport
Bizonyított, hogy a menstruációs zavarokra pozitív hatással van a rendszeres mozgás. Fontos azonban tudni, hogy a menzesz ideje alatt kerülni kell a maximális terhelést, ellenkező esetben a vérzés rendszertelenné válhat, akár el is maradhat.
3. Terhesség és mozgás
A terhesség alatt a terhelhetőség csökken, hiszen a szervezetnek számos más „feladata” akad ebben az időszakban. Ezért a terhesség kezdete után a sportot csak folytatni szabad, elkezdeni nem. Kerülni kell az oxigénhiányos állapotot, a kiszáradást, a kismedence tájékon a nyomásfokozást, az ütközéseket, a magas terhelést. Az első harmadban csak folytatjuk a sportolást, a másodikban csökkentjük a terhelést, a harmadikban csak speciális kismama tornát végezzünk.
4. Az abortusz és a sport
Az abortusz egy műtét, így legalább 4-6 hét pihenés ajánlott utána, majd fokozatosan kezdjünk újra hozzá az edzésekhez! A spontán vetélés után is hasonló pihenést szoktak javasolni – de mindenképp konzultálj orvosoddal a terhelhetőségedet illetően!
5. A mellplasztika és a sport
A mellplasztika után szintén 4-6 hét pihenést javasolnak, majd fokozatos visszatérést, eleinte kerülve az ugrálással-rázkódással járó mozgásformákat. Az implantátum elhelyezkedésétől függően van némi kockázata az elmozdulásnak, azonban alapvetően nyugodtan edzhetünk a továbbiakban (mellre is!) Jelezd orvosodnak, hogy edzeni fogsz!
6. A szülés után és a szoptatás alatt
A hüvelyi úton való szülés után 3 hónap, a császármetszés után 3-4 hónap az általános regeneráció időtartama. A szoptatás alatt könnyű, keringésfokozó aerob edzéssel kezdjünk, folyamatosan figyeljük a pulzus számot!
7. Fogamzásgátlás és sport
A fogamzásgátló szereket előszeretettel használják a versenysportban, hogy a verseny szempontjából kiszámíthatóvá tegyék, eltolják a menzeszt. A fogamzás gátlóknak azonban negatív hatása lehet az étvágy befolyásolása, az ödémásodás, hányinger, álmatlanság, a mellek megnövekedése, a hízás.
8. Klimax és sport
A menstruáció elmaradása után megkezdődik a csontok leépülés, a hőhullámok, hüvelyi szárazság, éjszakai verejtékezés időszaka. Nagyon fontos ilyenkor a kevesebb ső és fűszer használata, a hús bevitel csökkentése. A sport ebben az időszakban remek kikapcsolódást jelent, az izomtónus megtartásának, a depresszió elkerülésének, a jó közérzet kialakításának a legjobb módja! Főleg aerob (közepes intenzitású, hosszan végezhető) edzésekben gondolkodjunk, mint a biciklizés, gyaloglás-kocogás, úszás – és teljes testes erőfejlesztésben gumikötéllel vagy kis súlyokkal! (kapcsolódó cikk itt)
Remélem sikerült újat mondanom ezekkel az infókkal Neked is! Ha hasznos volt számodra a cikk, oszd meg a barátaiddal!
Iratkozz fel hírlevélre, vagy nézd meg a letölthető anyagokat, koplex programokat, termékeket itt
www.holisztikusfitnesz.hu
Üdv,
Blanka
Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)
Szép napot Neked: Blanka
Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: