Az online ingyenes tanácsadásaim alkalmával én magam is kérdezek magasságot és testsúlyt, amiből BMI-t számolok. (BMI: testtömeg index) A BMI azonban a jéghegy csúcsa, pontosan amiatt, amit a fenti kép tökéletesen bemutat: mert 180 centi és 80 kilós lehetsz izmosan, minimális testzsírral – és lehetsz punnyadtan, zsírosan, edzetlenül. Ugyanannyi kiló és ugyanolyan BMI-érték. A különbség mégis óriási!
Erre a probléma nyújt megoldást a TESTÖSSZETÉTEL MÉRÉS. Könyörgöm! A testösszetétel szót ismerjük meg, barátkozzunk vele, használjuk!! Mert amíg kilókban és BMI-ben gondolkodunk, addig csak kapisgáljuk a testünk működését és az alakformálás lényegét.
Amíg kilókat mérünk és BM-it számolunk, addig még nem értettük meg, hogy a testünk nem egyenlő azzal a 2-3 számmal a mérleg számlapján: ugyanis van bennünk folyadék, csontok, izomzat, zsír… És a lényeg nem az össz-súly, hanem ezek aránya! Hogy egészséges mértékben legyen jelen mindegyik összetevő, és fitten éljünk, és jól működjünk.
Úgy is magyarázhatnám, hogy a kilók és BMI a jéghegy csúcsa, a lényeg még csak ezután jön! Azt kell megérteni, hogy a fitneszben az az ideális fogyás, ha csak zsírból fogyunk, miközben az iomtömeg nő. Ez a jó fogyás, ami az ideális testösszetétel felé visz – ellentétben a koplalásos fogyókúrákkal, ahol a fogyás izomból történik.
A legtöbb fitnesz oldalon, diétás vagy orvosi oldalon mégis BMI index kalkulátor található. Tudod, miért? Egyrészt mert ez az a képlet, ami otthon egyedül kiszámolható, hisz a magasságát és súlyát mindenki ismeri. Az ideális az lenne ha a testzsír százalékunkat figyelnénk, de ennek a (precíz) mérésére otthon nem igazán van lehetőség…
Másrészt: azt tudjuk/látjuk, hogy a BMI hülyeség, hiszen a bodybuilder és a túlsúlyos is ugyanazzal a BMI-vel rendelkezik. Csakhogy egy bodybuilder nem valószínű, hogy BMI-t számolgatna vagy pláne annak hatására elbizonytalanodna, hogy túlsúlyos-e esetleg… 🙂 A túlsúlyost viszont lehet, hogy pont a BMI index számolás ébreszti rá, hogy a súlyfeleslege rizikó faktort jelent!
Szóval a BMI alapvetően nem káros adat, de valóban csak a jéghegy csúcsa, ezért megtévesztő lehet.
A kilók mérésétől és a BMI-től tehát szép lassan fájdalmas búcsút veszünk, és elkezdjük profibban vizsgálni a testösszetételünket – remélhetőleg 🙂
Szép napot Nektek 🙂
Blanka
Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)
Szép napot Neked: Blanka
Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: