Mind tudjuk, hogy a diétában a legnehezebb dolog NEM a kezdeti lelkesedés, motiváció gyűjtés és ábrándozás az új alakunkról – hanem, hogy aztán nap mint nap kitartsunk, kontrolláljuk az evési szokásainkat. Ehhez plusz energia szükséges, hiszen a szokások lényege (legyen szó étkezési szokásokról, vagy a reggeli készülődésről, vagy hogy merre indulunk reggelente), hogy már nem gondolkozunk, nem döntünk, hanem csak gördülékenyen csináljuk a tevékenységet.
De ha a szokásokon változtatni akarunk, akkor többet kell gondolkodnunk és többet kell döntenünk, és ez bizony energiát igényel! Emiatt a többlet energia miatt bukik meg a legtöbb diéta, pedig tudni kell, hogy az új tevékenységek, ízek, érzések szintén gördülékeny szokásokká fognak válni idővel, mikor már nem kell tudatosan kontrollálni ezeket. Addig azonban valóban vállalnunk kell a plusz energia-befektetést.
De ha a szokásokon változtatni akarunk, akkor többet kell gondolkodnunk és többet kell döntenünk, és ez bizony energiát igényel! Emiatt a többlet energia miatt bukik meg a legtöbb diéta, pedig tudni kell, hogy az új tevékenységek, ízek, érzések szintén gördülékeny szokásokká fognak válni idővel, mikor már nem kell tudatosan kontrollálni ezeket. Addig azonban valóban vállalnunk kell a plusz energia-befektetést.
A plusz energia befektetés – rövidtáv vs. hosszútáv?
Új szokásokat kialakítani tehát eleinte fárasztó, és ezért azt mondom: nézzük meg jó alaposan, hogy mire “pazaroljuk”! Értelemszerűen, ha már egy csomó fáradtságot, újdonságot bevállalunk, akkor olyat válasszunk, amit hosszútávon tudunk tartani, és ne olyat, amitől 1-2 hét vagy hónap szenvedés után szinte biztosan elbúcsúzunk! Egyszerűen ez éri meg a sok fáradozást.
>> Ha egy kötött étrendet választasz (pl. 90 napos diéta; tojás diéta; egy bizonyos termék család diétája pl. reggel-este csak 1 fehérje-turmix; stb.), az nyilván sok kontrollt, sok kényelmetlenséget és energiát igényel, de ez egy rövidtávú energiabefektetés, hiszen elég elképzelhetetlen, hogy 80 éves korodig ugyanazt a csokis tudrmixot idd minden este 🙂
Egy ilyen program – még ha eredményes is! – hosszútávon nem éri meg szokások&enegiabefektetés szempontból, hiszen néhány hét után búcsút intesz neki, és kezdheted előlről az új, más szokások kialakítását, ami megint energiát fog tőled igényelni. Nem azt mondom, hogy ezek a programok rosszak – ha felturbóznád a fogyásod mondjuk egy esküvőre, osztáltyalira, vagy fitnesz versenyre, akkor vállald be a szigorú “formaidőzítős” étrendeket, biztosan látszani fog az eredmény – de ne feledd, hogy ha visszatérsz a régi szokásaidhoz, akkor a régi alakodhoz is visszatérsz!
>> Ha viszont kialakítod a saját, tartható, jó étkezési szokásaidat , akkor magadnak tettél szívességet, hiszen 1-2 hónapon belül már nem kell állandóan kontroll-jelleggel figyelned az étkezéseidet, és könnyedén tarthatod a diétád! Vagyis hosszútávon megkönnyítetted a saját életedet 8esetleg súlyodat:)) A jó diéta tehát – szerintem – azoknak a helyes étkezési szokásoknak az összessége, amit egy életen át tudsz tartani.
Akkor is, ha férjhez mész / megnősülsz.
Akkor is, ha gyereked lesz.
Akkor is, ha munkahelyet váltasz.
Akkor is, ha elutazol.
Akkor is, ha depis vagy és akkor is boldog vagy.
Akkor is, ha vendégségben vagy.
Gondolok itt pl:
- Élelmiszerek megválasztására,pl. ne iktasd ki teljesen a pékárukat, pusztán cseréld le őket. (lásd az Ajánlott-nem ajánlott tápanyagok táblázatát a VIP anyagok közt!)
- Ne nevezd ki bűnösnek az összes édességet, csak ne fogyaszd őket mértéktelenül. (Amúgy is iktasd ki a “bűnözés” szót a szótáradból a táplálkozás kapcsán!)
- Nem kell minden este kizárólag fehérjét innod, de ha épp azt kívánod, vagy volt egy nagyobb uzsonna, akkor megteheted.
- Nem kell mindennap este 6-kor enned utoljára, elég ha odafigyelsz, hogy lefekvés előtt 2-3 órával már nem csinálasz nagyobb kajálásokat.
Tudom, ez kicsit ilyen nesze-semmi-fogd-meg-jól tanács, és ezeket nehezebb is átgondolni, mint egy valaki által leírt étrendet követni, de remélem, érted és érzed, hogy miért is hatékonyabb ez az út! Természetesen lehetnek szabályaid, de nem gúzsbakötős, hosszútávon tarthatatlan szabályok, sok megkötéssel és tiltó-listával – hanem számodra kedvező, tartható szokások. Ezek kialakításába fektess energiát! 🙂
Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)
Szép napot Neked: Blanka
Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu
Kommentek