Holisztikus fitnesz

Így segíti elő a sport a boldogságot! (5 dolog)

Köztudott tény, hogy a sportolás egy csomó pozitívumot hoz magával, testi-lelki szinten – főleg amikor már tényleg RENDSZERES a mozgás. Ezért szoktuk javasolni kezdőknek, hogy az életmódváltás első 8-10 hetében (amikor még az edzést kínzásnak érzik és eredményeket sem látnak), MINDENKÉPP TARTSANAK KI, mert el kell érni azt a pontot, amikor már a sport örömforrássá válik! Szerintem az összes pozitívum közül a legfontosabb, hogy a mozgással vissza tudunk térni a JELEN PILLANATBA:


1. A KATTOGÓ AGY KIKAPCSOLÁSA:  már írtam arról a másik blogban, hogy az elmúlt hetekben felfedeztem: képes vagyok nagyon elkalandozni, vagy (rosszabb esetben) elindulni lefelé az érzelmi spirálon a harag, hibáztatás, szégyenérzet stb. érzelmek hullámvasútján lefelé. Mindez nagyon veszélyes, hiszen szinte észrevétlen a folyamat! 

A legegyszerűbb megoldást választottam: igyekszem minél többször észrevenni ezeket a helyzeteket, és visszazökkenni a jelen pillanatba.

Ehhez az egyik legjobb módszer a sport: a mozgás az egyik legjobb módszer, hogy jelen legyünk a jelenben, feloldódjunk a pillanatban, és ne a múlton rágódjunk / jövőn görcsöljünk. Manapság ezt nevezik “mindfulnessnek” – a sportolók tökéletesen tisztában vannak vele, mennyire jól működik, mennyire javítja  a teljesítményt, ha képesek vagyunk 100%-osan az itt-és-mostban jelen lenni. (A békés harcos útja c. film pontosan erről szól.) Én magam azt az utat választottam, hogy MÁSFÉLE gyakorlatokat végzek, hiszen a megszokott, rutinból végzett gyakorlatok az elkalandozás legjobb táptalaja! Amiket én (évek múltán újra) bevetettem:

– egyenesúly gyakorlatok: megtartás vagy karhajlítás-nyújtás kézállásban
– lassú visszaengedéssel végzett gumiköteles gyakorlatok
– stabilizálós fit ballos gyakorlatok


Olvass az egyéb technikákról, az érzelmi spirálról és a személyes tapasztalataimról ebben a posztban!


 




A sport persze még számtalan pozitív módon segít nekünk jobban lenni:

2. A TESTÜNK HÁLÁS: a mozgás hatására boldogság hormonok árasztják el a testet, javul a vérkeringés >> vagyis az oxigén-ellátás és az izmainknak is jól esik, ha megdolgoztattuk, majd megnyújtottuk őket. A jobb fizikai közérzet pedig végérvényesen a miénk lehet, ha az edzés rendszeres!

3. JOBB ALVÁS: a mai, ülő életmód nagy hátránya, hogy lelki és szellemi kimerülés mellett a testünk nem fárad el. Ez alvás problémákhoz vezet! A sportolás utáni fizikai fáradtság nemcsak kellemes érzés, de jobb alvást is eredményez.

4. ELVONULÁS / TÁRSASÁG: néha jól esik egy magányos futás, máskor meg egy jó hangulatú csoportos vezet jobb hangulathoz. A sportolás mind a túl sok ingerre, mind a magány problémájára megoldást nyújthat!

5. ÖNBIZALOM-NÖVEKEDÉS: a sport az, ami csak és kizárólag Rólad szól és Rajtad múlik. Épp ezért, ha a mozgás kapcsán bármilyen kisebb-nagyobb eredményt elértél (akár csak annyit, hogy jobban bírsz egy aerobik órát), az elégedettséggel, sikerélménnyel tölt el. A pici sikerélmények pedig tovább lendítenek a nagyobbak felé!


🔑 A kulcs tehát a kitartás, és hogy megtaláld azokat a mozgás formákat, amik nagy örömmel töltenek el. No, és persze hagyd el a rutinos edzést, és légy nyitott az újra! 🙂


+ TUDTAD????
A sportolás a diétádat is megkönnyítheti! Az érzelmi alapú túlevésekhez ugyanis (pszichológusok szerint) pontosan a fent felsoroltak ellentétei vezetnek: a kialvatlanság, az alacsony önbizalom, sikertelenség, a magány, a túl sok inger, a szorongás… Tehát a sport mellett a nagy éhség-rohamoknak is vége – erről már írtam a blogban korábban.

 

A sportolással jobb nővé is válhatsz >> íme a teljes cikk!

 

Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)

Szép napot Neked: Blanka

Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!