Kis túlzással, szinte edzésről-edzésre emelned kell a terhelésen, ha fejlődni akarsz, mert ha nem így teszel alul terheled magad és nem fogsz változni. Az edzésterhelés emelése mellett viszont elegendőt kell pihenned, különben megint csak megáll a fejlődés, hiszen nincs regeneráció.
Lássuk képekben (a képet Sasa oldaláról vettem át) :
Az alulterhelés tipikus formái: (lásd első grafikon) mikor évek óta ugyanazt a gyakorlatsort, ugyanazokkal a súlyokkal csinálod. Vagy az aerobikosok folyamatosan ismétlődő terhelése. Ha nincs új inger, amihez a szervezetnek alkalmazkodnia kell, akkor megáll a változás.
Egyébként az is megoldás, ha csak “szinten tartasz”, nem a fejlődés a cél (vagy épp másban fejlődsz), és akkor elég ha rendszeresen átmozgatod magad. Csak fontos tudni, hogy mit várhatsz el az általad követett edzéstervtől! Én az elmúlt hónapokban annak is örülök, ha van időm heti 2-3 alkalommal egy átmozgató edzésre, mert másban vagyok most túlterhelve és fejlődésre ítélve, pihenni meg alig tudok. Ezt szinten tartásnak nevezzük és a másik blogomban írok róla:
A túlterhelés tipikus formája: (lásd második grafikon) a kezdők lelkesedésével mindennap edzeni, vagy a nyárra készülve mindennap kétszer edzeni! (Nem vicc, május környékén ilyet is látunk.) Ha túl sok az inger, és nincs ideje a szervezetnek alkalmazkodni, erősödni hozzá, akkor visszavonulót fúj és megáll a fejlődés.
A helyes edzés: (lásd 3. grafikon) az lenne, ha a folyamatosan növekvő terhelés mellett, elegendő pihenéssel biztosítanánk a szervezetnek a fejlődés lehetőségét. Mi a fokozatosan és folyamatosan emelkedő terhelés?
- emelni a súlyon
- emelni a tempón
- csökkenteni az edzésen belüli pihenők idején
- bármilyen új ingereket iktatni be (pl. új gyakorlatok, több egyensúly gyakorlat, új eszköz stb.)
Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)
Szép napot Neked: Blanka
Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu
Kommentek