Az előző bejegyzésben már írtam róla, hogy a történetek, mesék, alap “szabályok”, amiket hozunk magunkról, az életünkről, a lehetséges forduló pontokról – nagyon is meghatározzák az életünket. Ha a hozzám hasonló figurák (anyám meséi és sugallatai szerint), sosem viszik semmire, én sem fogom. Ha a családunkban az a szokás, hogy stresszhelyzetben elkezdünk mást hibáztatni, én is mindig így fogok tenni – anélkül, hogy egyáltalán gondolkodnék. Konkrét szituációkra (pl. stresszhelyzet) is igaz mindez, és az egész élettörténetünkre (pl. az anyagi helyzetünkre, párkapcsolatainkra st.)
Persze véget vethetünk az átoknak!
Tudatosíthatjuk a hozott, és aztán kimondhatjuk, hogy mi mást szeretnénk, mert lehet jobb, akarhatok mást, dönthetek ellenkezőleg, és nem kell követnem a régit. Ez nagyon felszabadító érzés, és sokszor gyökeresen megváltozik az életünk ezáltal.
A coachingban van több olyan módszer, ami segít elengedni a régi mesét, és újrakölteni a történetet. A legnagyobb kérdés, hogy
mit mesélünk magunkról?
Milyen végkifejlettel, milyen lehetőségekkel ruházzuk fel a hősünket – vagyis saját magunkat? Egyik szuper lehetőség a kártyákkal való munka. Semmi misztikum nincs ebben, pusztán a szimbólumok segítségével segítenek a kártyák előhívni az érzéseket, lehetőségeket, és elmesélni a SAJÁT sztorinkat. Az erősségeket, félelmeket, lehetséges végkimenetelt, apróbb fontos tényezőket figyelembe véve nagyon szép, sikeres mesét alakíthatunk egy-egy élethelyzetben, ami segít lépni, ha mondjuk eddig a rettegés és negatív belső hangok miatt dermedten álltunk.
Hadd mutassak egy példát:
A kliensnek, aki karrierváltás nehézségeivel érkezett, elmagyarázom, hogy most mesélni fogunk. Minden történetben a hősnek vannak kalandjai, szuperképességei, fejlődésilehetőségei, segítői, akadályai, ez teljesen természetes – attól még a happy end simán lehetséges, hogy nem gördülékeny az út. Megkérem, hogy húzzon 5 kártyát (ez az 5 kártyás módszer, de ezenkívül rengeteg létezik), az 1: az erősségek, 2: gyengeségek, félelmek, 3: nem várt segítség, 4: rövidtávú fejlemény, 5: hosszútávú végkifejlet. Kihúzta az alábbi 5 kártyát:
Az 1. kártyán – erősségek – egy rakéta és egy könyv látható: ezt a kliens a színek, formák, saját érzetek alapján úgy értelmi, hogy a hőse (vagyis ő maga) rengeteg tudással és nagy lendülettel rendelkezik. Látszik az univerzum – itt az ideje felfelé szállni. Ez elég lehet, hogy előrukkoljon a saját elképzeléseivel egy másik cégnél, ahol erre lehetőséget kap.
A 2. kártyán – gyengeségek – egy szkafanderben lévő kishal van: a kliens ezt úgy értelmezi, hogy néha nagyon magányosnak és elszigeteltnek érzi magát a szakmán belül, és ő vegyesen érez ezzel kapcsolatban. Ezt kimondani láthatóan nehézség volt számára. Komfortos a “kis akváriumban”, de a nagy egészet tekintve mégis kényelmetlen. Több szakmai kapcsolatra, és önmaga felvállalására van szükség.
A 3. kártyán – nem várt segítség – a nap és a hold látható. A kliens rávágja, hogy a párja, akivel nagyon jó kapcsolatban élnek, néha érdeklődik a munkája és elképzelései iránt, de ő a mostani frusztrált helyzetben mindig elutasító. Pedig ezzel a támogatással talán mégis kapna valamit?… Ez a gondolat nagyon újnak hatott a számára.
A 4. képen – rövidtávú végkifejlet – egy gólyalábakon sétáló kislány, hulló csillagokkal (amik kéz formájúak) arra jutott, hogy már hamarosan teljesülhetnek az elképzelései, amennyiben másokat is észrevesz maga körül. Gyors emelkedésre számíthat, ha belevág az újba! (Ne feledjük, úgy érkezett, hogy inkább szakmát vált és elmegy pénztárosnak…)
Az 5. képen – hosszútávú eredmény – egy égbeemelkedő meditáló figurát lát. Mivel kliensünk férfi, a női alak megzavarja, de arra jut, hogy a nőies, elcsendesedett – tehát érzelmi énje – jobban teret kaphat, és tovább emelkedhet, amennyiben magával is elkezd foglalkozni.
Egy elégedetlen, ingben érkező, szigorú arcú marketinges férfitől ez a kártya-mese igazán szuper teljesítmény! 🙂
A történet mesélésnek ez nagyon konkrét útja, akár egy konkrét helyzetre is alkalmazható. A nagy egészet nézve viszont (hogy sikeresek vagy vesztesek, boldogok vagy boldogtalanok leszünk, bőségben vagy küzdelemben élünk, karcsún vagy kövéren telnek napjaink, korán halunk vagy hosszan boldogan élünk) sokkal több belső munkára, fájdalmas kimondásokra van szükség. Ha segítségre van szükséged, keress bátran!
Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)
Szép napot Neked: Blanka
Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu
Kommentek