Holisztikus fitnesz

“Meglévő betegséget gyógyítani olyan, mintha akkor kezdenél kutat ásni mikor már szomjas vagy!” – A megelőzésről

Tudom, kicsit hosszú a cím, de így legalább azokhoz is eljut az üzenet, akik nem kattintanak a teljes cikkre. Mert a lényeg ez: a meglévő betegség gyógyítása olyan, mintha akkor kezdenél kutat ásni, mikor már szomjas vagy – túl késő és túl kétes az eredményessége.  Helyette a megelőzés kell, hogy teret kapjon!

Kis hazánkban sajnos még gyerekcipőben jár az ún. MEGELŐZÉS, idegenszóval prevenció, mely arról szólna, hogy a betegség állapota eleve ki se alakulhasson. Izgalmas belegondolni, hogy milyen változások mennének végbe itthon, ha a gyógyítás, beteg ellátás, gyógyszerek támogatása mellett a sportolást, egészségesebb étkezést, oktatást is megtámogatná az állam, vagyis mondjuk a gyerekek már kicsi korban megtanulnák az egészséges életvitel alapjait, vagy akár a felnőttek sportolása is lehetne természetes, nem pedig luxus. De vagyok naiv, nem várom az állammajdmegoldja pillanatot és főképp tisztában vagyok vele, hogy a gyógyszergyártás és -kereskedelem olyan mértékű biznisz, ami nem könnyen adja meg magát csak hogy nekünk jobb legyen. Egyébként meg

szerintem mindezt kicsiben: a mi kis saját életünkben kell, hogy elkezdjük.

 

A megelőzés ugyanis a hozzáállásunkkal kezdődik, amit a magunk életében és a családunk életében kell először megváltoztatnunk. Majd a szokásrendszerünk megreformálása következik. De talán a nulladik lépés, hogymi magunk megértsük, hogy a megelőzésbe fektetni miért és hogyan éri meg 100x jobban, mint a betegség-kezelésbe!

Megelőzés vs. Gyógyulás

A megelőzés mindaz, amivel a szervezetünk erős, ellenálló, energikus lesz – vagyis eleve kizárhatjuk vagy csökkenthetjük vele az esélyt, hogy majd a betegségre sor kerüljön. Ez: az egészséges táplálkozás, a vitaminpótlás, a rendszeres mozgás – ami a mai magyar viszonylatban még mindig sokak szemében luxusnak számít. Mert ugye pénzbe kerül. Azt kell megérteni, hogy a betegség (ami ráadásul már csak tűzoltás) szintén sok-sok pénzbe kerül: a gyógyszerek, a kezelések, a betegszabik sorozata!!! Ráadásul a megelőzés, az egészséges életvitel ad választási lehetőséget: ha csak kiiktatjuk a nasikat és üdítőket, és beiktatunk némi minőségi tápanyagot, nem költünk többet, mint addig! A sportolás pedig szintén nem pénzfüggő: futni példul bárhol lehet, nem?

 

8-10 munka mellett?!

Most, itt Magyarorszgon, nekünk életmódtanácsadóknak bizony ezzel is szembe kel néznünk: napi 8-10 óra munka mellett nehéz megoldani a mozgást, a főzőcskét és a lelki-békét meg a pihenést. Vagyis mindazt, ami egy egészséges test alapja. Nagyon szomorú, és általunk nem egészben megoldható probléma, hiszen életutakat, állami szintű problémákat nem tudunk kezelni. De sok kicsi sokra megy alapon egész kis változtatások beiktatását szoktam javasolni ott, ahol a sport és egyéb egészséges szokások nemcsak a pénz, hanem idő és energia miatt is valódi luxusnak számítanak. Ilyen a fent leírt nasik és üditők teljes kiiktatása, könnyed átmozgató otthoni mozgás vagy szabadtéri mozgás (akárcsak séta, akár edzésjellegű), olyan étrend kiegészítők beiktatása, ami abszolút komplex (lásd alább.) A pihenés pedig legyen valódi: TV nélküli, napi 6-8 óra.

 

Ne légy mártír-anya

Az anyák kulcsszerepet játszanak. Nem szívesen írom ezt le, mert így is sok van a magyar anyák vállán, de az igazság az, hogy az anyatejjel magunkba szívott magyar-anya mártírszerepe pontosan ellentétes a megelőzés filozófiájával. Egyrészt szellemi-lelki értelemben (hiszen a gondolatok szintén megbetegíthetnek), másrészt a gyakorlatban (“Ugyan, hogy sportolnék már pont én, a családanya?!” vagy “Természetesen én végzem el az otthoni munka javarészét és vagyok a gyerekkel, évek óta nem nevettem egy szívbőljövőt, és az aerobikot a luxusnők hobbyjának tartom – míg apa horgászni, focizni, haverozni megy.“) Könyörgöm, ebből valahogy másszunk ki, mert a kizsigerelt, fáradt és beteg anyával senki sem jár jól.

 

Minőségi tápanyagok

Mint írtam, minőségi tápanyagot bevinni egyáltalán nem luxus, ha nem abban gondolkodunk, hogy pluszban hozzáadjuk az eddigiekhez, hanem új koncepciót építünk fel: pl. lecserélem a szénhidrátokat (péksüti helyett rozsos-magvas variáció), lecserélem az innivalókat (üdítő és alkhol helyett kristályvíz, tea), a szintetikus 1-1 vitamin tartalmazó készítmény helyett természetes és komplex megoldás választunk (tehát nem egyenként fizetsz ezerforintokat az A-vitaminért, meg a C-vitaminért, meg a magnéziumért – hanem egyben beviszed a szervezetbe…), nem eszünk ízfokozókkal teli gyorskajákat és feldolgozott élelmiszereket, amik fáradékonnyá és még éhesebbé tesznek… Mint írtam, ez így együtt nem plusz kiadást csak másfajta kiadást jelent!

 

Gyerekek és mini szokásrendszerek

A gyerekeink hozzáállása rajtunk keresztül alakul ki! Ha a gyerek azt hallja a szülőjétől a bio élelmiszerek polcánál, hogy “Na a fitness milyen drága!“, aztán vidáman beülnek a mekibe, akkor utána ugyanolyan reménytelenül küzd majd a túlsúllyal, a betegségekkel és a fáradékonysággal, mint a szülei. Ha viszont alap nálatok, hogy sportolunk, kirándulunk, tollasozunk, hegyet mászunk és vizet iszunk, akkor számára ez természetes lesz – így garantálhatod neki, hogy egészséges és energikus, önmagával elégedett felnőtt legyen később. Ezeket a kis mini szokásokat korán ki lehet alakítani, pl. heti 2 edzéssel, többféle sport kipróbálásával, a reggeli kakóztatásról való leszoktatással stb.

 

Wellness: nem modern divat – már az ókori görögök is űzték!

A wellness, vagyis a testi-lelki jóllét kialakításának rendszere nem modern trend, a gazdagok lustálkodása! Az ókori görögök már annak idején felismerték, hogy a gyógyászat, sport, a fürdők és pihenés EGYÜTTESEN adják meg a testnek az egészséget- fittséget, adott esetben gyógyulást vagy pusztán pihenést. (És nem pusztán gyógyszerekben utaztak!) Az “asklepionok” afféle wellness fürdők voltak, nevüket Asclepiusról, a gyógyászat istenéről kapták.

Ruins of the Asklepion of Kos, a temple for the worship of Asklepios, the Greek god of medicine. Thought to have been the world's first hospital.

 

 

 

Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)

Szép napot Neked: Blanka

Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!