Mérhető-e a testformálás?!

“Biztos fogytam már, csak izomban nőttem!” – halljuk sokaktól, mikor a mérleg nyelve nem mozdul a diéta során. Nos, el kell áruljam: a zsír és izom aránya, valamint egy csomó más adat a testünkről (vízháztartás, csontok ásványi anyag tartalma stb.) mérhető!

Én is csak az elmúlt hónapokban vetettem csak bele magam a testanalizálás vagyis testelemzés rejtelmeibe, munkaköri kötelességből. De már most tudom, hogy imádom ezt a témát! Mióta csak fitnesszel foglalkozom, érdekel, hogyan lehet még és még inkább személyre szabott a fitnesz. Hogyan ismerjem meg a lehető legjobban a vendégeimet, hogy tényleg olyan tervet, étrendet, edzést rakjunk össze, ami neki való?! És legfőképp: hogyan látom, és hogyan mutathatom meg azt, hogy a jó úton haladunk, tényleg zsírból fogyunk (és nem izomból!) és persze minden más szempontból is fejlődünk, haladunk előre a fittebb test felé?!

A test-elemzés igazán izgalmas téma. Tudod, hogy miből állsz? Hogy mennyi víz, izom, csont, zsír van benned? Hogy ezt hogyan tudod alakítani? Végeláthatatlan téma! Mégis megpróbálom kiemelni a lényeget:

NEM A KILÓ SZÁMÍT. HANEM A TESTÖSSZETÉTELED!

Erről beszéltem egyébként pár napja a DIGI Sport reggeli műsorában is Csisztu Zsuzsával:

A test összetételed, és annak alakulása. Ez a fitnesz csodája! Mikor valóban a tested szobrásza leszel, és alakítod maga, kényed-kedved szerint, itt egy kis zsírt le, ott egy kis izmot fel. Felfoghatatlan! Már az is, hogy a testünket ilyen precízen tudjuk alakítani, hát még, hogy ez mérhető is!

 

Ahogy a fenti lapon is látszik, bizonyos műszerekkel a test-összetétel tökéletesen mérhető illetve annak változása is! Néhány paraméterm, melyet érdemes figyelnünk, ha komoly életmódváltásba kezdünk:

TESTZSÍR-SZÁZALÉK

A lefontosabb az alakformálás témában, hogy lehetőlegzsírból fogyjunk, és ne izomból! Bizony ám, nem a leadott kilók száma számít, hanem a testzsír csökkenése! (Tulajdonképp a BMI sem ad reális képet a túlsúlyról, mert csak magassághoz képest vizsgálja a súlyt, de hogy az milyen arányban tartalmaz zsírt és izmot, az nem derül ki! Pl. egy csupa izom testépítőnek is magas a BMI-je, még akkor is ha alig van zsír rajta!)

 

IZOM-TÖMEG

A testzsír csökkenésével egyidejűleg az izomzat növekedése lesz még számottevő az alakformálásban. Az izomzat növekedésével feszesebb-kerekebb formákra tehetünk szert – azon kívül pedig az izom növekedésével javul az immunrenszerünk, javul a csontok állapota, csökken a diabétesz és egyéb betegségek kockázata, és nő az elégetett kalóriák száma.

CSONTOK ÁLLAPOTA, ÁSVÁNYI ANYAG TARTALOM

kevés edző méri (mivel a nem profi gépek nem szolgálnak ilyen adattal…) hogy milyen a csontok állapota, illetve globálisan a test ásványi anyag tartalma. Peidg igencsak fontos adat, hiszen pl. alakuló csontritkulásról kaphatunk előrejelzést! Ha ez az adat “deficites” akkor érdemes azonnal rovoshoz továbbállni valamint jó táplálék kiegészítőket beszerezni (Ca, D-vitamin…)

SEJTEK ÁLLAPOTA

Egy precíz BIA-mérés a sejtek (pontosabban a sejthártyák) állapotára mutat rá. Ha a sejthártya állapota nincs rendben, természetesen a sejtek sem lehetnek tökéletesen egészségesek. Ilyenkor a legelső lépés Omega-3 bevitele a szervezetbe.

ZSIGERI ZSÍR

A legfontosabb megérteni, hogy a zsigeri zsír (szervek közti zsír) már nem csupán esztétikai probléma, de egészségügyi is! Ha a mérés ezt az adatot negatívnak hozza ki, akkor nyugodtan tegyük félre az alakformálási céljainkat és helyezzük előtérbe az egészségünket, mint motivációt!

SZEGMENTÁLIS MÉRÉS

A karok, lábak és törzs külön mérése (zsír, izom és víz szempontból) még átláthatóbbá teszi a test-analizálást: kirajzolódik, hogy alma vagy körte típusok vagyunk (zsír), vagy hogy szimmetrikus-e a két testfél izomzat szempontjából. Van-e még látszatja korábbi sérülésünknek vagy műtétünknek, szorulunk-e további rehabilitációra? Honnan kell lokálisan zsírt égetni vagy épp koncentráltan erősíteni?

TESTVÍZKÉP

Globálisan vagy testrészenként vizsgálva a test vízháztartását szintén újabb érdekes adatokra bukkanhatunk. Pl. a (globális vagy lokális) ödémásodás észrevételezése máj, vese, vagy fertőző betegségekre utalhat, adott esetben időben jelezhet komoly rizikókat is…

Érdemes tehát az életmódváltást egy teljeskörű és tényleg profi testanalizálással kezdeni. Érdeklődj a mérésekről emailben

Szép napot nektek! 🙂 

Blanka

inbodyhungary

Címkék: , , ,

 

Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)

Szép napot Neked: Blanka

Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu

Tovább a blogra »