Okos kütyük vs. okos edzés

Én imádom az okos kütyüket, az alkalmazásokat, a mindenféle elmenthető adatokat, és a minél több és annál is több infót. Szerintem, ha már van rá lehetőség, hogy több információt birtokoljunk (ez mindenre igaz, de most maradjunk az edzésünknél és fejlődésünknél), akkor miért ne?! Ártani nem árt. Persze árthat is: ha ezek nagyobb hangsúlyt kapnak, mint maga a diéta és edzés. Szerintem nagyon fontos megérteni, hogy mi is ezeknek az eszközöknek a funkciója: kiegészítik az edzést, információt adnak, de ez nem változtat azon, hogy az edzésprogramot, a diétát el kell végezni. Vannak, akiknek jól jönnek az eszközök: motiválja őket, ha látják a pontos adatokat, kalória-számot, testzsír-százalékot, ők használják ki ezeket az előnyöket! Másokat viszont épphogy idegesít, feltart a nyomkodás – ők nyugodtan letehetnek róla, hiszen ezektől az eszközöktől FÜGGETLENÜL fejlődni fog, ha TÉNYLEG csinálja a programját. Mérések nélkül is. Ez biztos 

Okos órák és pulzus mérő órák

A pulzus mérő órák 15-20 éve használatosak a fitneszben, az pedig hullámzó, hogy az edzők hasznosnak vagy haszontalannak ítélik meg a pulzusmérést. Én a magam részéről amondó vagyok, hogy bizonyos esetekben (pl. nagy túlsúllyal, szoptatás alatt) kötelező pulzus kontrollal dolgozni. Egyébként meg izzadjunk. Az okos órák ellenben sokkal többet tudnak a pulzus mérésnél: figyelmeztetnek a folyadék bevitelre, lépést számolnak, elégetett kalóriát számolnak, sőt van, amelyik a testösszetételt is monitorozza:

Alkalmazások

Az okos órákhoz hasonló funkciókkal bírnak: lépés számlálás, futáshoz köthető alkalmazások pl. térképek, étkezési napló, edzéstervező, stopperek, folyadék bevitel figyelmeztető…. Nekem a 2 utóbbi tényleg bejött, mert hasznos, ha van, a többi szerintem hanyagolható.

Testösszetétel mérés

Az én kedvenc témám, mert az edzések mellet ezzel is foglalkozom: profi testanalizátorokkal, amiket egyébként csak a legkomolyabb termekben, illetve kórházakban, kutatásoknál lehet megtalálni. Ez is mutatja: hasznos, sőt, fantasztikus vele figyelni, hogyan alakul a zsír-izom arány, a zsigeri zsír szint, az ásványi anyag tartalom, és rengeteget tanulhatunk belőlük, ha ez dokumentálva van!

Okos fitneszgépek

Számtalan okos fitneszgép létezik, amik lényege néha, hogy összhagnban van a pulzusmérő órával, vagy abszolút személyreszabott programot lehet beállítani rajtuk. Néha pedig már-már nem evilági, mint ahogy ez a virtuális “mindent megmozgató” (főképp teljes testes egyensúlyozásra késztető) 21. századi gép:

Persze ne feledjük: akármilyen okos kütyükkel vagyunk körbevéve, az alapvető, ún. “természetes mozgások” mint a futás, szökdelések, saját testsúllyal végezhető mozgások mindig jól jönnek, és a leginkább alkalmasak rá, hogy jó kondit szerezzünk. Akár figyelmeztet erre valami kütyü,a kár nem. És akár dokumentáljuk, akár nem.

🙂

 

Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)

Szép napot Neked: Blanka

Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu

Tovább a blogra »