Eddz a friss levegőn!

Beköszöntött a hideg. Azért persze akadnak még napsütéses-hangulatos, őszi délutánok, amikor az ember a szabadba vágyik. És miért ne?! 🙂De milyen edzésformát válasszunk a szabadban? A lehetőségek száma végtelen, a buktató is csak abban rejlik, hogy a szabadba futni indulni egyedül sokkal nehezebb, mint otthon betenni egy DVD-t, vagy a teremben belőni egy adott aerobik órát 4-5-ig. Azonban ha túl tesszük magunkat az akaraterő adta kezdeti nehézségeken, rengeteget nyerünk!

Futás

A futás a leghatékonyabb módszer, ha az állóképességünket akarjuk növelni, vagy fogyni akarunk. Egy jó futóterv többféle lehet: futhatunk folyamatosan egyenletes sebességben, vagy random váltogatva az iramot, esetleg interval edzésmódszerrel: vagyis szabályszerűen váltogatva az erős- és pihenő szakaszokat. (Pl. 2 perc erős tempó, 3 perc lassú) A futás helyes technikája sorsdöntő abban a kérdésben, megszeretjük-e valaha a futást: figyeljünk oda, hogy a talp saroktól lábujjhegyig gördül, nem csapjuk a földhöz. A gerinc legyen enyhén előre döntve, a has enyhén megfeszítve. A légzés is kulcsfontosságú: legyen egyenletes, 2 lépésen keresztül szív (orron át), 2 lépésen keresztül fúj (szájon át.)

 

Gyaloglás

Tökéletes lehet egy gyalogló edzés, mely felkészíthet a további, intenzívebb futóedzésekre. Azonban nagyon fontos, hogy a gyaloglás nem séta! Ha a séta edzésnek számítana, akkor a Tescoba is mehetnénk edzőcuccba, majd nyugtázhatnánk, hogy leedzettünk. 🙂 A gyaloglás gyors, erőltetett tempójú, hogy meglegyen a kellő terhelés! A futásnál leírtak érvényesek a gyalogló edzésre is. Interval edzésen belül kombinálhatjuk a 2 technikát. (Pl. 3 perc futás, 1 perc gyaloglás) A felfelé gyaloglás kitűnően formálja a feneket!

Nordic Walking



A párom lengyel lévén rengeteget időt töltünk Lengyelország déli részén, a Tátrában. Ez a hely a sportolók paradicsoma: télen a síelők, tavasztól őszig a túrázók veszik birtokba a hegyeket-dombokat. Nincs nap, hogy ne látnánk nordic walkingozni embereket – még 60 év felett is! Szuper, preventív sport ez, melynek megvan a saját technikája (tulajdonképpen 2 bot teszi hatékonyabbá a gyalogló edzést: biztosítja a helyes tartást, és megmozgatja a felső testet.)

 

Erősítés 

Csak a kreativitáson múlik, milyen erősítő edzést viszünk ki a szabadba. A manapság egyre népszerűbb új fitnesz módszerek főleg a saját testsúllyal, és a leghétköznapibb eszközökkel dolgozik a gépek helyett: padra fel-lelépegetés, lépcsőn fel-lefutás, mászókákon felülés, stb. A Youtubon rengeteg ötletet láthatsz! De ha egyszerű gumikötelet vagy kis kézisúlyzót viszel ki a szabadba, megcsinálhatod a szokásos edzésedet is – kicsit más környezetben.

Kapcsolódó: Fegyenc edzés a szabadban – kezdő változat

 

Fitness gépek a szabadban

Egyre több országban helyeznek egyszerűbb fitneszgépeket parkokban. Ezeket jó kihasználni, de jobb ha nem CSAK ezeket használod egy-egy edzésen, mert nagyon egyoldalú lesz az edzésed! Nálunk legutóbb a Népligetben láttam ilyet – nem tudom, azóta mennyi van meg belőlük.

 

Babakocsival

A babakocsis gyaloglás (nem séta!!!) szuper lehetőség az anyukáknak, hogy mozogjanak, és a babát sem kell másra bízni. Azonban ezek a kimozdulások csak akkor számítanak valóban edzésnek, ha annak szánod őket! Vagyis edzőruhát, -cipőt húzol, bekészítesz egy üveg vizet, bemelegítesz előtte, és tartod a tempót végig! Ebből is lehet interval edzést csinálni (a babakocsi teherbírásától függően): pl. 4 perc erős gyaloglás, majd 1-2 perc kocogás. A pulzusra figyelj oda! (https://fitneszanyu.cafeblog.hu/2012/12/16/a-nagy-kerdes-hogyan-mozogjunk-a-szoptatas-alatt/)

 

Tipp: hűvös idő esetén figyelj nagyon oda a megfelelő öltözködésre (akár sál, sapka), és a bemelegítésre – nehogy a hideg izmok megerőltetése miatt sérülés legyen a vége az edzésnek! 

Címkék: , , , , ,

 

Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)

Szép napot Neked: Blanka

Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu

Tovább a blogra »