Ettől edzés az edzés (=a többi kamu)

Rengeteg kérdés érkezik azzal kapcsolatban, hogy melyik edzésforma a leghatékonyabb és melyik kamu. Ezt magad is eldöntheted, ha szem előtt tartasz 2 alapvető dolgot az VALÓDI EDZÉSSEL kapcsolatban, amelyeket alább fejtek ki. Ha ezt átolvasod, akkor eldöntheted, hogy amit épp csinálsz mostanában az valóban edzés-e vagy sem, és így választ kaphatsz arra is, hogy a szép alak felé haladsz-e vagy sem. 

  1. Az EDZÉS FOGALMA:

Az edzés alapvető célja a teljesítményfokozás, az edzés valójában tehát: alkalmazkodás az új ingerekhez, ezért rendszeres, koncepciózusan tervezett és folyamatosan növekedő intenzitású ingereket kell adnunk a szervezetnek! Ezt azt jelenti, hogy mindig emelünk valamin: az edzés időtartamán, a súlyok nagyságán, új képességek fejlesztését vonjuk be (lásd alább)… Ha ez nincs (=mindig UGYANAZT csinálod és se izomláz, se fáradtság nem követi), akkor az nem edzés!

2. A 10 FIZIKAI KÉPESSÉG FEJLESZTÉSE

Ezek: az erő, hajlékonyság, teljesítmény, koordináció, agilitás, keringés-légzés állóképessége, egyensúlyérzék, pontosság, kitartás, gyorsaság. A valódi edzésmunka mindezeket fejleszti, és nem csak egyet-egyet belőlük. Ezért mondják, hogy a valódi sportember több mindent csinál: biciklizik is, táncol is, súlyzózik is, de a saját testsúlyát is elbírja és képes futni 1 órán át.

Van tehát egy csomó MÓDSZER, melyek a NEM-EDZÉS kategóriába sorolhatók, azonban ezek is remek kiegészítők lehetnek, ha pl. alakformálás a cél. Mindenféle alakformáló stúdió módszereit sorolnám ide, meg őszintén szólva a kardiózást vagy épp akár az aerobik órákat is: ugyanis ezek sem a fokozódó terhelésnek, sem a 10 képesség fejlesztésének nem tesznek eleget. 

Kicsit talán mégis erős lenne velük kapcsolatban a “kamu” szót használni, hiszen egyébként működőképes dolgok: már többször írtam pl. róla az alakformáló kezelések kapcsán, hogy a HŐ igenis bizonyíthatóan hatással van a zsírsejtekre és ezért kiegészítésként alkalmazhatjuk. Mondanom sem kell, hogy egy átmozgató aerobik vagy otthoni torna vagy szobabbiciklizés szintén JOBB, MINT A SEMMI…

… de nem edzés-értékű.

Ezt el kell fogadni, és eldönteni, hogy a top-alakra vágyunk-e, amihez valódi edzés kell, legalább heti 3 (+ a kiegészítők, ha van rá kapacitásod), vagy megelégszünk magukkal a kiegészítő módszerekkel, ez esetben azonban legyünk vele tisztában, hogy az edzésnaplónk üresen marad!

Ezzel sincs baj, sőt, ez életszakaszonként változhat is: én pl. szeptemberben örültem, ha heti 1-3 alkalommal némi szobabicóra maradt időm esténként egy kis átmozgató gumikötelezéssel – egyszerűen mert időben és energiában most ennyi fért bele, “valódi edzésen” szerintem összeestem volna, olyan hulla voltam. Elfogadtam, hogy most ez van, de egyúttal azt is, hogy a topformám nem most készül!

Címkék: , , ,

 

Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)

Szép napot Neked: Blanka

Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu

Tovább a blogra »