Hoztam 5 olyan nagyon egyszerű gyakorlatot, amely szépen formálja a lábat és popsit, viszont akár otthon, eszköz nélkül is kivitelezhető. Ha szabályosan hajtjuk végre, akkor abszolút preventív, és akár a térdesek, mint én is végrehajthatják. 🙂 Az 5 gyakorlat közül 3 alapgyakorlat (guggolás, kitörés, felhúzás), ezeknél a gyakorlatoknál több ízületben történik elmozdulás, több izomcsoport dolgozik egyszerre az alsó végtagban, sőt, a felső test is stabilizál. Ezek tehát fárasztóbb, de hatékonyabb gyakorlatok, és végtelen számú variációjuk létezik (lásd lent).
A második 2 gyakorlat (csípőtolás és lábemelés) tipikus, talajon végzendő “popsi-gyakorlatok”, melyek főképp a nagyfarizomra koncentrálnak, nem kapcsolódik be annyi más izom, sőt, a felsőtest izmai szinte egyáltalán nem kapnak szerepet. Emiatt kevésbé izzasztóak, fárasztóak, viszont éppúgy hatékonyak lehetnek, főleg ha tovább nehezítjük (lásd lent).
A végrehajtás előtt 3 fontos tipp:
A guggolás a lábgyakorlatok “királya”, számtalan módon lehet variálni. Már a kiinduló pozíció is lehet többféle: vállszéles, szűk vagy széles terpesz. A guggolás közben hátra-lefelé halad a medence, a törzs nagyjából függőleges felé közelít. Emelkedéskor fújjuk a levegőt. Variációk: súly tarkón, mellkason, gumiköteles terhelés, oldalra vagy hátra lábemelés, térdhúzás, egylábas guggolás, stb.
Haránt terpeszállásban térdhajlítás úgy, hogy mindkét térd derékszögben legyen. Törzs függőleges, súlypont középen legyen. Emelkedéskor a hátullévő lábat előre húzzuk, ekkor fújjuk a levegőt. Variációk: kitörés súllyal, kitörés előre vagy hátra kilépéssel, sétáló kitörés, bolgár kitörés, kitörés felrúgással, stb.
A felhúzás gyakorlata kitűnően formálja a comb hátsó részét és farizmokat, asszisztálnak a hátizmok, de NE derékból dolgozzunk! Ehhez a gyakorlathoz mindenképp kell valamilyen súly, hogy hatékony legyen. Vállszélességben állunk, előre dőlünk, hogy a törzs elérje a vízszintest, miközben nagyon enyhén hajlítjuk a térdet, a comb hátsó része megnyúlik. Felálláskor fújjuk a levegőt, mellkas előre domborít. Variációk: egylábas felhúzás, felhúzás keretben, felhúzás lapocka zárással vagy állighúzással, stb.
Hanyattfekvésben felhúzzuk a 2 lábat, talpak a talajon, derék leszorít. Egyik lábat emeljük a magasba (nehezítve: a 2 comb párhuzamos), és emeljük el a csípőt, feszítsünk rá a farizomra. Emeléskor fújjuk a levegőt. Variációk: használhatsz súly vagy gumikötelet nehezítésként. Páros lábbal végrehajtva: kislabda szorításával a belső combot kapcsolhatod be, vagy haspréssel variálhatod.
Térdelőtámaszban (akár alkartámasszal) helyezkedünk a talajra, és emeljük az egyik lábat a magasba, lehetőleg vízszint felé! Ügyeljünk rá, hogy a derék stabil maradjon, ne “lengessük” a hátat, a nyak is egyhelyben marad. Emeléskor fújjuk a levegőt. Variációk: lábemelése rézsút fel, lábtolás hátrafelé vízszintesen, lábkörzések kifelé és befelé, lábemelés oldalra.
A fenti gyakorlatokat egészítsd ki egyéb szuper lábgyakorlatokkal, legyen köztük más alapgyakorlat és izolációs is, és persze ne felejtsd el a vádlit sem edzeni! 🙂 Ezekre példákat, valamint egy kiegészítő gondolatot a (csajokra jellemző:) “csak-lábra-edzem” hibáról itt találsz!
Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)
Szép napot Neked: Blanka
Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu