A stretchingről már írtam korábban: miért jó, hogyan alkalmazzuk edzés előtt és után, melyik izomcsoportra milyen pozíciót vessünk be. Most picit más szemszögből szeretném vizsgálni a nyújtás hatalmát az életünkben: egyre inkább hiszem, hogy testileg és lelkileg is sokkal nagyobb a szerepe, mint eddig gondoltam. És persze hoztam 2 galériát is a legfontosabb nyújtópozíciókról (felső test és alsó test), lásd alább.
Abban hiszek, hogy test és lélek összefüggnek, tehát ha a görcsölés, izomrövidülés, vagy a mozgástartomány korlátozottsága a problémád (vagyis nem tudsz nagyokat, hosszan mozogni), akkor el kell gondolkodni, hogy van-e valamilyen belső oka, hogy a tested a “rugalmatlan vagy!” üzenetet küldi.
Az ernyedés-elengedés és a megfeszülés-fókuszálás fázisai a mindennapok részei – testileg és lelkileg is-, és ha ez valamiért nem tud váltakozni, akkor elgondolkodhatunk:
Szóval: lelki értelemben a rugalmasság-merevség, bezártság-nyitottság minden aspektusa felmerülhet, minden téren érdemes ezeket újragondolni (munka, szülők, párkapcsolat, magammal való kapcsolat, célok…), ha az izmok rugalmatlansága bármilyen formában jelentkezik… Ha egyedül nem jössz rá, hol a fejlesztendő terület, egy coach, pszichológus, vagy más szakember segíthet elmozdulni.
Arra szeretnélek biztatni, hogy NE keress minden testi tünet mögött megfejtendő problémát, gyerekkori traumát, belső feladatot – vagyis ne csak azt! Ugyanis sokszor egy “beállt”, görcsölő vagy megrövidült izom hátterében egyszerű fizikai ok húzódik. Ezekben az esetekben nem tudjuk beszélgetéssel és önelemzéssel megoldani a problmát, fel kell állni a székből és mozgásba lendülni! Vagyis tornázni, nyújtani, adott esetben gyógytornász / edző / orvos segítségét kérni. Mik lehetnek ezek a tipikus esetek?
Nemcsak a beállt izmok vs. nyújtás, hanem egy csomó más problémára is igaz: TEST & LÉLEK EGYÜTT működik! Ne essünk át egyik oldalra sem, ugyanis az sem megoldás, ha csak a lélekre figyelünk és nem figyelünk a fizikai testre (nem úgy mozgunk, táplálkozunk, ahogy a szervezetnek az jó).
Ismerek olyan túlsúlyosokat, akik már mindenféle lelki oldást bevetettek, hogy a “túlsúly lelki okait” és a szép alak “gátjait” leküzdjék – de ha közben napi szinten 10 percet mozognak és semmi zöld nincs az étrendjükben, akkor esélyük sincs elérni a céljukat!
Igenis vannak problémák, amikhez FEL KELL ÁLLNI A KANAPÉRÓL, és nemes egyszerűséggel, a fizikai világ talaján kell azt megoldani. A rugalmasságot fizikai szinten tehát stretchinggel lehet elérni, amelyhez hoztam is 2 galériát, igyekezz napi szinten nyújtani <3
Tetszett a cikk? Ajánld a barátaidnak is! :)
Szép napot Neked: Blanka
Még több hasznos infó a fitnesz és a coaching világából, csoportos és egyénre szabott megoldások: www.hamoriblanka.hu